Položka již není v nabídce

 

Jin a Jang je čínský symbol filosofie taoismu, symbol tvralé existence a rovnováhy celého vesmíru, který existuje díky rovnováze dvou polárních sil Jin a Jang, které svým střídáním a vzájemným působením daly vzniknout celému vesmíru. Neexistuje pevná definice dobra a zla. Symbol Jin a Jang ukazuje neustále se vyvažující přírodní zákony nebo také cyklus změny, v němž každý pohyb už obsahuje svůj protiklad nebo se v něj nakonec přemění. Síla vede ke slabosti, život ke smrti a mužský princip k ženskému.

Ženský princip Jin je spojován s chladem, temnotou, nocí, černou barvou a zemí. Ženský aspekt čchi. Symbol Matky Země, ze které vyrůstá život, plodnost, mateřství, také ale destrukce, poddanost, pasivita. Jin směřuje dovnitř a je spíše tmavý než světlý. Odpovídá receptivní (přijímající) energii.  Jinovými symboly jsou měsíc, voda, mraky, tygr, želva, sever, olovo a sudá čísla.

Mužský princip Jang je spojován se světlem, teplem, dnem, aktivitou, bílou barvou a nebesy. Jang je aspekt vzniku života, plodnosti, síly, kreativity, dominance, aktivní, tvořivý, pozitivní, světlý a tvrdý. Mužský aspekt čchi. Jang vždy směřuje ven a odpovídá projektivní (dávající, aktivní) energii. Jangovými symboly jsou slunce, oheň, drak, červená barva, jih, rtuť a lichá čísla.

Jin-Jang symbolizující život, zdraví, harmonii, rovnováhu, dualitu a trvalé existence. Pouze, když se Jin a Jang nacházejí v rovnováze, je tělo zdravé. Příliš silný Jang vyvolává zesílenou činnost orgánů. Převládá-li Jin, orgány dostatečně nefungují.

Symbol Jin a Jang ukazuje, že je třeba brát život jako celek a že nemůže existovat odděleně. Tmavá a světlá část symbolu jsou vzájemně protikladné, ale i propletené a závislé jedna na druhé. Dvě tečky znázorňují, že každá z protikladných sil obsahuje zárodek i té druhé. Obě části pak spolu tvoří dokonalý kruh, symbol celistvosti přírody.

nahoru